Blog

Czy odprysk na szybie można naprawić z ubezpieczenia?

Odpryski na przedniej szybie samochodu to niewygodny problem, który może się zdarzyć każdemu kierowcy. Pytanie, które wiele osób zadaje sobie w takiej sytuacji, brzmi: czy ubezpieczenie pokryje koszty naprawy? Odpowiedź może zależeć od kilku kluczowych czynników.Rozmiar odprysku i jego lokalizacja

Zanim zaczniesz myśleć o uzyskaniu pieniędzy z ubezpieczenia, warto sprawdzić, czy uszkodzenie ogóle nadaje się do naprawy. Istnieją określone kryteria, które decydują o tym, czy odprysk można zakleić. Najważniejsze z nich to rozmiar odprysku i jego odległość od krawędzi przedniej szyby. Standardowo, średnica odprysku nie może być większa niż np. pięciozłotówka. Dodatkowo, odprysk nie powinien znajdować się zbyt blisko krawędzi przedniej szyby, zazwyczaj co najmniej 10 cm od krawędzi szyby.

Odpowiedni rodzaj ubezpieczenia

Jeśli odprysk spełnia wspomniane kryteria, w drugiej kolejności należy sprawdzić swoje ubezpieczenie samochodowe. Wiele dobrych polis AC obejmuje naprawę odprysku (ma tzw. ubezpieczenie szybowe), co oznacza, że koszty naprawy zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Na zwrot pieniędzy za uszkodzenie możesz liczyć także w przypadku posiadania dodatkowego pakietu, dokupionego do standardowej polisy OC lub w sytuacji, w której szyba została uszkodzona w wyniku kolizji – wtedy naprawa może zostać wykonana z OC sprawcy.

Zgłoszenie sprawy do ubezpieczyciela

Jeśli spełniasz kryteria naprawy i masz odpowiednią polisę, zgłoś chęć naprawy szyby swojemu ubezpieczycielowi. Każda firma ubezpieczeniowa może mieć nieco inny proces zgłaszania szkody, dlatego najlepiej skontaktować się z nimi, aby dowiedzieć się, jakie dokumenty są wymagane i jakie kroki należy podjąć. Warto również pamiętać, że niektóre firmy ubezpieczeniowe mają określony czas na zgłoszenie szkody od momentu jej zauważenia. Dlatego, gdy zauważysz odprysk, ważne jest, aby działać szybko.

Naprawa odprysku u profesjonalistów

Pamiętaj, że nie musisz naprawiać szkody tam, gdzie każe Ci ubezpieczyciel – możesz powiedzieć, że chcesz naprawić odprysk np. w Hanesco. Wtedy usterką zajmą się doświadczeni specjaliści. Dostaną oni zlecenie likwidacji szkody, rozwiążą problem, a następnie rozliczą się z Twoim ubezpieczycielem. Czasem może zdarzyć się również taka sytuacja, w której najpierw za naprawę zapłacisz z własnej kieszeni, a dopiero po złożeniu dokumentów otrzymasz zwrot od ubezpieczyciela. W każdym z wymienionych przypadków ostatecznie nie poniesiesz kosztów naprawy, a problem z uszkodzoną szybą zostanie rozwiązany.


HANESCO SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ realizuje projekt pt. „Wsparcie płynności w Hanesco Sp. Z o.o.” w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2. Wartość projektu: 70 133,64 zł finansowany w całości ze środków Funduszy Europejskich.

P.H.U. HANESCO DARIUSZ PIĄTEK realizuje projekt pt. „Wsparcie finansowe dla P.H.U. Hanesco Dariusz Piątek” w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2. Wartość projektu: 26 508,03 zł finansowany w całości ze środków Funduszy Europejskich.