Blog

Ubezpieczenie a odprysk na szybie?

Odprysk na szybie samochodu to problem, który może przydarzyć się każdemu kierowcy. W takich chwilach pojawia się wiele pytań, zwłaszcza dotyczących ubezpieczenia i zwrotu pieniędzy za wymianę lub naprawę. W jakich sytuacjach można liczyć na wsparcie ze strony ubezpieczyciela? Jak zgłosić taką szkodę?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Dobrą wiadomością jest fakt, że wiele dobrych polis OC i większość ubezpieczeń AC oferuje ochronę dla przedniej szyby. Oznacza to, że niezależnie od przyczyny powstania uszkodzenia, takiego jak odprysk, masz prawo domagać się wsparcia od swojego ubezpieczyciela. Oczywiście, warunki i szczegóły mogą się różnić w zależności od konkretnej polisy, dlatego warto zawsze sprawdzić umowę ubezpieczeniową, aby dokładnie poznać zakres ochrony oraz zasady likwidacji szkody.

Warto bliżej przyjrzeć się sytuacjom, prowadzącym do takich uszkodzeń, jak odpryski na szybie. Zaliczamy do nich:

1. Uszkodzenie przez kamień

Odprysk na szybie spowodowany kamieniem jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się kierowcy. Kamienie wystrzelone spod kół innych pojazdów mogą pozostawić wyraźne ślady. Na szczęście praktycznie wszystkie ubezpieczenia na szybę obejmują tego typu zdarzenie.

2. Uszkodzenie w wypadku

Pęknięcie na szybie może również wystąpić w wyniku wypadku drogowego. Jeśli Twoje ubezpieczenie komunikacyjne obejmuje uszkodzenia wynikłe z wypadków, to również naprawa odprysku w takiej sytuacji może być pokryta przez ubezpieczyciela.
3. Uszkodzenie w wyniku warunków atmosferycznych
Gdy pogoda staje się kapryśna, a grad zaczyna uderzać w Twoje auto, istnieje ryzyko, że szyby (zwłaszcza przednia) zostaną uszkodzone. Wielu kierowców zastanawia się wtedy, czy może liczyć na ochronę ubezpieczeniową – przecież do zniszczeń doszło bez ingerencji człowieka. Na szczęście dobre polisy na szybę obejmują również oddziaływanie warunków atmosferycznych, pozwalając odzyskać pieniądze za wymianę lub naprawę.

Procedura zgłoszenia szkody

Jeśli na Twojej szybie pojawił się odprysk i zdecydujesz się na naprawę lub wymianę, postępuj zgodnie z procedurą zgłoszenia szkody do swojego ubezpieczyciela. Zazwyczaj warto po prostu skontaktować się z ubezpieczycielem, który wyjaśni, jak krok po kroku dopełnić wszystkich formalności. Ubezpieczyciel wskaże Ci również warsztat do naprawy szkody, ale pamiętaj, że nie musisz z niego korzystać – do wymiany lub klejenia szyby możesz wybrać dowolną firmę, taką jak np. Hanesco.


HANESCO SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ realizuje projekt pt. „Wsparcie płynności w Hanesco Sp. Z o.o.” w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2. Wartość projektu: 70 133,64 zł finansowany w całości ze środków Funduszy Europejskich.

P.H.U. HANESCO DARIUSZ PIĄTEK realizuje projekt pt. „Wsparcie finansowe dla P.H.U. Hanesco Dariusz Piątek” w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2. Wartość projektu: 26 508,03 zł finansowany w całości ze środków Funduszy Europejskich.